CFO roka je ocenenie finančných riaditeľov na Slovensku za ich mimoriadne výsledky, aktívny prístup a prínos k modernému finančnému manažmentu. Kandidátov nominuje odborná komisia, ktorá hodnotí nominovaných CFOs. Jej členovia sa s nimi stretávajú a napokon vyberú najlepších. Zohľadňujú pritom nielen finančné výsledky ich firiem, ale najmä ich vplyv na dosiahnuté výsledky a prístup k modernému finančnému manažmentu.
Za dvanásť rokov existencie súťaže o najlepšieho finančného riaditeľa roka sa do nej zapojilo viac ako 150 finančných riaditeľov na Slovensku, v tomto roku ich bolo sedemnásť. Do pätice finalistov za vlaňajší rok sa dostal aj Peter Malec z BUDAMAR LOGISTICS, a.s.
Hlasovať za neho môžete na stránke www.cforoka.sk do 23. septembra 2020.
Ing. Peter Malec vyštudoval financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Takmer päť rokov pôsobil na rôznych postoch v Istrobanke vrátane šéfa oddelenia kontrolingu. Do Budamaru prešiel zo Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, kde mal na starosti účtovníctvo a dane. Finančným riaditeľom BUDAMAR LOGISTICS, a.s. je už štrnásť rokov. Finančným riaditeľom skupiny je od roku 2010.
Keďže finančné investície sú dnes z hľadiska výšky dominujúcim aktívom Budamaru a neexistuje samostatná holdingová spoločnosť na riadenie skupinových aktivít, Peter Malec zastrešuje oblasť finančného riadenia BUDAMAR LOGISTICS, a.s., ale aj celej skupiny. „Moja kompetencia za finančné riadenie je priestorom na vlastnú realizáciu myšlienok a nápadov,“ povedal pre TREND Peter Malec.
Ako člen manažmentu sa zúčastňuje aj na rozvojových opatreniach skupiny a zavádzaní inovačných postupov. Medzi najvýznamnejšie technologické inovácie prijaté v predošlom období patrí výstavba bezkontaktného prekládkového centra pre hromadné substráty v Čiernej nad Tisou. Ďalšou inováciou bola centralizácia riadenia dopravy a regulácia naprieč viacerými dopravnými spoločnosťami v skupine, ktorá umožňuje efektívnejšie vyťažovať vozňovú kapacitu.
Rozvoj Budamaru, ktorého hlavným odvetvím je nákladná železničná doprava, súvisí s dopravnou politikou štátu. Pri porovnaní tempa obnovy parku dopravných prostriedkov na Slovensku a v iných krajinách EÚ Peter Malec konštatuje, že podpora inovácií a perspektívnych logistických riešení je blízka nule.
Zároveň tvrdí, že oproti susedným krajinám zaostávame aj v presúvaní kamiónovej záťaže z ciest a horských priechodov na železnicu. Dopyt po vozňoch na prevoz kamiónových návesov je na Slovensku nulový, pričom v západnej Európe ide o úspešný produkt a dokonca aj štáty s horším stavom železničnej infraštruktúry, ako je Rumunsko či Bulharsko, lepšie zachytili tieto ekologické trendy v doprave.
Zdroj: TREND