BUDAMAR GROUP o zlepšení situácie v ťažkom priemysle pre Denník N

V apríli minulého roku prepravili Východoslovenské prekladiská 350-tisíc ton železných rúd. Pod tieto výsledky sa podpísala nepriaznivá situácia v hutníctve, ktorú zvýraznila, resp. zväčšila pandémia spojená s ochorením COVID-19. Dnes sa však situácia zásadne zlepšuje. „Kým štandardný objem prepravy predstavuje 500-tisíc ton železnej rudy, aktuálne evidujeme na mesiac máj požiadavky na úrovni 600-tisíc ton. Veríme, že tento trend bude pokračovať a robíme všetko preto, aby sme uspokojili potreby našich zákazníkov,“ vyhlásil pre portál Denníka N Ľubomír Loy, člen predstavenstva BUDAMAR LOGISTICS, a.s. a obchodný riaditeľ BUDAMAR GROUP.

Faktom je, že krivka rastu a poklesu je v hutníctve štandardným javom, akurát nie je možné predpovedať, v akom čase nastane pokles a kedy i koľko bude trvať oživenie. „S nepriaznivou situáciou sme bojovali celý prvý polrok minulého roku, k miernemu oživeniu na trhu došlo až v treťom štvrťroku 2020. Zhruba na prelome mesiacov september - október sa zvýšil dopyt po hutníckej produkcii, pričom úmerne tomu rástol aj dopyt po surovinách,“ vraví Ľubomír Loy.

Aj napriek pozitívnemu trendu sa však na trhu objavili čiastočné problémy spojené s nedostatkom vozňov. Dopravcovia a vlastníci vozňov totiž nerealizovali ich revízie a opravy aj z titulu, že počas prvého pol roka 2020 bol na trhu výrazný útlm. „A dobudovanie kapacít nie je možné riešiť zo dňa na deň. Nedostatok kapacít spôsobuje aj to, že je ťažké prejsť cez ‚úzke hrdlá‘, napr. hraničné prechody,“ objasňuje Ľubomír Loy s tým, že momentálne je prechodnosť poľsko-českých prechodov výrazne komplikovaná. Jednak totiž prebiehajú výlukové práce v blízkosti týchto prechodov na českom aj poľskom území a zároveň slovensko-poľský hraničný prechod Plaveč je z titulu výlukových prác uzatvorený a vlaky jazdia odklonom cez spomínané česko-poľské prechody.

Portál Denníka N, v ktorom citoval aj nášho člena predstavenstva BUDAMAR LOGISTICS a obchodného riaditeľa BUDAMAR GROUP Ľubomíra Loya, sa venoval téme zlepšenia situácie v ťažkom priemysle.
Celý text nájdete v článku: https://e.dennikn.sk/2362169/tazky-priemysel-nahle-zvysil-vykon-a-ide-takmer-naplno-vozne-nestihaju/

Foto:  archív OFZ, a.s.