Ešte v roku 2017 do Bratislavy dorazil prvý vlak z Číny. Mal byť vtedy dôkazom toho, že legendárna Hodvábna cesta môže viesť cez Slovensko. Spolu s čínskou delegáciou ho vítal aj vtedajší minister dopravy. Mal to byť prvý zo stoviek až tisícok vlakov, ktoré by ďalej do Európy prechádzali cez Slovensko.
"Stav, keď sme zrealizovali aspoň jeden vlak z Číny, netrval dlho a dnes sme na bode nula." povedal pre Hospodárske noviny Ing. Ľubomír Loy. "Okrem toho za tým stojí aj minimálna podpora štátu." Podľa jeho slov je podpora ministerstva dopravy len poradenská či marketingová, chýba jej taká finančná forma, aká funguje napríklad v iných krajinách Európskej Únie.
Ešte stále však nie je nič stratené. Aj keď dnes už ťaháme za kratší koniec v porovnaní s okolitými krajinami v tom, aby Hodvábna cesta viedla aj cez našu krajinu, podľa Ing. Ľubomíra Loya by sa to ešte dalo dobehnúť. "V prvom rade je potrebné zintenzívniť vzťahy s Čínou a zároveň pripraviť systém podpory intermodálnej prepravy."
Viac o významných investíciách BUDAMAR GROUP, aj o využívaní terminálu kombinovanej dopravy v Čiernej nad Tisou sa dočítate v článku Hospodárskych novín.